najlepsze zabawki dla dziecka
DZIECKO

Jakie są najlepsze zabawki dla dziecka?

Jakie są najlepsze zabawki dla dziecka? Kreatywne! Co to znaczy? Że im więcej trzeba przy nich zrobić tym lepiej. Dzieci, jak wiemy, szybko się nudzą, więc my, jako rodzice, mamy ogromne wyzwanie, aby sprostać ich oczekiwaniom. No ale kto jak nie my.

Dziś można kupić wszystko

Dokładnie! Jeśli masz pieniądze to w zasadzie możesz kupić dziecku wszystko, ale czy na pewno jako rodzic tego chcesz? Ja nie. Jak to? – zapytasz… No właśnie tak, że w wychowaniu dzieci kierujemy się z mężem dewizą, że „nie można mieć wszystkiego”. Swoją drogą to myślę, że i dorośli powinni kierować się tym hasłem. Wszechobecny konsumpcjonizm nie pomaga nam w wychowaniu dzieci. Niestety.

Moje dziecko dostaje tony zabawek!

I co Ty masz biedna mamo z tym zrobić. No weź reaguj! Tłumacz ciociom, wujkom i dziadkom, że nie zawsze dziesiąta lalka to dobry pomysł na prezent. Dziś świat się trochę zmienił i jest taka niepisana zasada, że warto zapytać rodziców co kupić małemu dziecku. Oczywiście nie zawsze jest taka konieczność. Dzieciom, z którymi jesteśmy blisko i często się spotykamy, możemy kupić coś spersonalizowanego, bo znamy ich zainteresowania.

No właśnie, zainteresowania!

Każde dziecko jest inne. Jedyne w swoim rodzaju. Każde ma sprecyzowane marzenia i lubi coś innego niż jego rówieśnicy. Jedno lubi klocki, inne książki (to moja Mela), a jeszcze inne lalki czy pociągi. Tu liczy się obserwacja! Jeśli wiesz czym interesuje się Twoje dziecko to z łatwością wybierzesz dla niego najlepszą zabawkę.

To jakie są te najlepsze zabawki dla dziecka?

Jak już pisałam, te kreatywne. Im więcej trzeba przy nich zrobić tym lepiej. Pamiętaj też, że to dziecko wybiera sobie zabawki i zabawy. Choć jego pokój ledwo się domyka, bo zza drzwi zaglądają lalki lub ciągle wyjeżdżają samochody lub pociągi, to dziecko zwykle nie bawi się wszystkim na raz. Ma swoje ulubione zabawki, którymi bawi się najczęściej.

Daj dziecku wybór

Dlaczego dziecko powinno samo wybierać czym będzie się bawiło? Bo wtedy stymulujesz jego samodzielny rozwój oraz zainteresowania. Nie „programuj” go pod siebie. To nie Ty, tylko Twoje dziecko. Nie zmuszaj do zabawy konkretną rzeczą, ale pozwól wybierać.

Dziecko chce być jak rodzic

W jakim sensie? W takim, że Cię naśladuje i uczy się od Ciebie. To również zabawa. Jeśli podczas gotowania dziecko ciągle pcha się do garnków i pokrywek to pobaw się z nim! Stwórzcie razem orkiestrę na drewniane łyżki. Oboje będziecie się świetnie bawić. U nas ostatnio hitem jest naśladowanie jak mama opiekuje się dzieckiem. Melania robi wszystko to co ja. Czego ją to uczy? Cierpliwości, zrozumienia dlaczego w danym momencie dziecko płacze, miłości do siostry oraz rzecz jasna opiekuńczości. To wspaniały widok, naprawdę!

parenting blog

Jakaś brzydka ta lalka

Ostatnio w ramach „czasu dla Meli” (teraz przy rodzeństwie trzeba dzielić się minutami) oraz dzięki cioci, zrobiłyśmy lalkę baletnicę. Na zdjęciach zobaczycie z jakich elementów się składa. Robiłyśmy ją ponad godzinę, ale ważne, że razem. Ciocia tak naprawdę sprezentowała nam tę godzinę, a nie lalkę. Baletnica wyszła nam „prawie” jak na obrazku, ale grunt, że spędziłyśmy razem czas. I to jest najważniejsze w zabawkach i zabawach dla dzieci – to, że służą one do zabawy z rodzicem! Zabawki to tylko narzędzia.

Dzielcie się sobą i spędzajcie razem czas, a ja biegnę do dziewczynek 🙂

Zgadzasz się ze mną? A jakie według Ciebie są najlepsze zabawki dla dziecka? A może chcesz mi polecić inne kreatywne rozwiązania? Czekam na Twój komentarz 🙂

blog parentingowy

kreatywne zabawy z dzieckiem

PS: Jeśli spodobał Ci się ten wpis i nie chcesz przegapić kolejnych, to koniecznie wejdź na stronę główną mojego bloga i korzystając z czerwonego dzwoneczka (w lewym, dolnym rogu ekranu) dodaj się do subskrybentów. Nie bój się! To nie newsletter, a jedynie powiadomienie w przeglądarce i pojawi się tylko jeśli opublikuję nowy wpis. Liczę na Twoją aktywność! Do następnego! 🙂

 

 

 

 

 

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.